Geçen Çarşamba günü soğuk kış aylarında

Fransa, 28 Kasım’da, göçmenlerin Manş Denizi’ni botlarla geçmesini durdurmanın yollarını tartışmak üzere, ancak geçen hafta bir tartışmanın ardından dışlanan İngiltere olmadan bir Avrupalı ​​bakanlar toplantısına ev sahipliği yapacak.

Fransa, Almanya, Hollanda ve Belçika’dan göçten sorumlu bakanlar, dar su yolunu geçmek isteyen göçmenlere tekne sağlayan insan kaçakçılığı çeteleriyle nasıl mücadele edileceğini görüşmek üzere Pazar öğleden sonra Fransa’nın kuzeyindeki Calais limanında bir araya gelecek.

Görüşmeler, geçen Çarşamba günü soğuk kış aylarında denizde hava kaybetmeye başlayan bir botla Fransa’dan İngiltere’ye geçmeye çalışan 27 kişinin şok edici ölümünün ardından yapıldı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in bir yardımcısı AFP’ye verdiği demeçte, toplantının amacının “insan kaçakçılığına karşı mücadelede operasyonel işbirliğini geliştirmek çünkü bunlar farklı Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren uluslararası ağlar” dedi.

Her iki ülkenin de toplu boğulmaların hemen ardından daha fazla işbirliği yapma sözü vermesinin ardından, asıl odak noktası Darmanin ile İngiliz mevkidaşı Priti Patel arasındaki görüşmeler olarak belirlenmişti.

Ancak kazadan sonraki 48 saat içinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı ilişkileri yeni diplere iten olağandışı kişisel eleştirilerde “ciddi olmamakla” suçlamıştı.

Fransa, Johnson’ın suçu Fransa’ya saptırmak olarak görülen ilk tepkisinden ve ardından Fransız lider almadan önce Twitter hesabında tam olarak yayınladığı bir mektubu Macron’a yazma kararından rahatsız oldu.

Patel’in 28 Kasım’daki görüşmelere daveti, diplomatik protokolün ihlali üzerine derhal geri çekildi ve Darmanin’in bir yardımcısı Johnson’ın mektubunu “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, Paris ve Londra arasında yıllarca kötü niyete neden oldu ve ilişkiler en az yirmi yılda en düşük noktasında görülüyor.

Kuzey Fransa’da toplanan binlerce göçmenin hedef ülkesi olan İngiltere’nin katılımı olmadan, toplantıda elde edilebileceklerin sınırı var.

Fransa’nın diğer kuzey komşularına yapılan davet, insan kaçakçılığı çetelerinin operasyonlarını organize etmek için Belçika, Hollanda ve Almanya’yı üs olarak nasıl kullanabildikleri konusundaki endişeleri yansıtıyor.

Avrupa Komisyonu’nun yanı sıra AB sınır kuvveti Frontex ve polis teşkilatı Europol’den temsilciler de katılacak.

Pek çok göçmenin Belçika’dan kuzey Fransa’daki fırlatma sahalarına seyahat ettiğine inanılırken, şişme botlar ve can yelekleri Hollanda ve Almanya gibi diğer ülkelerden şüphe uyandırmadan satın alınabiliyor.

Fransız yetkililere göre, geçen Çarşamba günü meydana gelen kazayla ilgili olarak tutuklanan beş kişiden biri Alman ruhsatlı bir araba kullanıyordu.

Fransa ve İngiltere, insan kaçakçılarıyla daha etkin mücadele edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olsalar da, insanların suya girmesini nasıl önleyecekleri konusunda anlaşmazlıklar devam ediyor.

Macron’a yazdığı açık mektupta Johnson, İngiliz polisi ve sınır ajanlarının kıyı boyunca Fransız meslektaşlarıyla birlikte devriye gezmeleri için tekrar baskı yaptı – geçmişte Fransız egemenliğini ihlal ettiği için reddedilen bir şey.

Daha tartışmalı olarak, İngiltere’ye inen tüm göçmenleri geri göndermeyi önerdi ve bunun “suç çetelerinin iş modelini temelden kırarak binlerce hayat kurtaracağını” iddia etti.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, 28 Kasım’da Sky News’e verdiği demeçte, Johnson’ın Macron’a mektubunu yayınlayarak bir hata yaptığını inkar ederken, “Bunlar tam olarak yapmamız gereken şeyler” dedi.

“Politikamız çok açık: bu tekneler durmalı. Bunu kendi başımıza yapamayız. Fransızların işbirliğine ihtiyacımız var” diye ekledi.

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Cumartesi günü açıkça İngiltere’ye 2016 referandumunun ardından AB’den ayrılma kararının ardından kendi sorunlarını çözmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte Margaritis Schinas, “Referandum kampanyasının ana sloganının ‘kontrolü geri alıyoruz’ olduğunu çok iyi hatırlıyorum.”

İngiltere’deki 27.000’e kıyasla 2020’de 80.000 sığınma talebi alan Fransa, İngiltere’nin göçmenlerin taleplerini kuzey Fransa’da sunmalarına izin vermesini önerdi.

Aktivist gruplar ayrıca sığınmacıların İngiltere’ye varmaları için güvenli yollar çağrısında bulundu.

Geçen haftaki kazayla ilgili soruşturmalar devam ederken, Fransız polisi kurbanların durumları veya kimlikleri hakkında resmi bir bilgi vermiyor.

Toplam 17 erkek, yedi kadın ve üç çocuk öldü, kıyıda yaşayan göçmenler AFP’ye ölenlerin çoğunlukla Iraklılar, İranlılar ve Afganlar olduğunu söyledi.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *