İran, Casuslukla Suçlanan Birleşik Krallık-İranlı Kadını Serbest Bıraktı

British Council için çalışan bir İngiliz-İran ikili uyruklu Evin cezaevindeki tutukluluktan serbest bırakıldı ve casusluk suçlamalarından beraat ettikten sonra İngiltere’ye döndü.

Aras Amiri’nin avukatları, serbest bırakılmasına yol açan İran yüksek mahkemesine itirazda bulundu. Şu anda İngiltere’de açıklanmayan bir adreste.

British Council için sanat işleri görevlisi olarak çalışan 34 yaşındaki oyuncu, 2018 yılında gözaltına alındığında Tahran’daki akrabalarını ziyaret ediyordu.

Mayıs 2019’da İran istihbarat servisi için muhbir olmayı reddettiğini söyledikten sonra casusluk suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Üç ay sonra temyiz başvurusunu kaybetti.

British Council Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Aras’a karşı yapılan orijinal suçlamaları her zaman reddettik” dedi. “Birleşik Krallık’ta İran kültürünün daha iyi anlaşılmasını ve takdir edilmesini destekleyen bir sanat programı görevlisi olarak Londra ofisimizde yaptığı çalışmalardan gurur duyuyoruz.

Bu, sınır ötesi kültürel işbirliğinin değerini yansıtan önemli bir çalışmaydı. Aras’ın sağlığı önceliğimiz olmaya devam ediyor. Uzun ve zor bir dönemin ardından Birleşik Krallık’ta hayatını yeniden kurarken mahremiyetine saygı gösterilmesini istiyoruz.”

2019’da Amiri, o zamanki baş yargıç ve şimdi cumhurbaşkanı seçilen Ebrahim Raisi’ye, kendisine yönelik asılsız suçlamalar hakkında bir soruşturma yürütmesini istedi.

Hapsedilmesinin nedeninin İran istihbarat servisleri için casusluk yapmayı reddetmesi olduğunu söyledi. “Kefaletle salıverilmemin ardından… dava müfettişleri benimle iletişime geçmeye devam etti” diye yazdı.

“Üçüncü görüşmemizde açık işbirliği davetlerini geri çevirdim ve onlara başka bir işte değil, sadece kendi alanımda çalışabileceğimi söyledim.

Amiri, “Davamın işlenmesindeki hukuka aykırı eylemler ve kendime ve aileme yapılan hakaretler ışığında, Ekselanslarınızdan soruşturma açılmasını talep etmek için yazıyorum” dedi. Mektup, İran’daki İnsan Hakları Merkezi tarafından çevrildi.

Beş yıllık cezasını tamamlamadan kısa bir süre önce Nisan 2021’de bir yıl daha hapis cezasına çarptırılan Nazanin Zaghari-Ratcliffe de dahil olmak üzere bir dizi İngiliz-İran uyruklu İran’da benzer suçlamalarla hapse atıldı. Amiri’nin hapsedilmesi sırasında, diğer birçok çifte vatandaşla aynı hücreyi paylaştı.

Daha geniş Avrupa-İran ilişkileri için kritik olarak görülen İran nükleer anlaşmasının geleceğiyle ilgili görüşmeler Viyana’da devam ediyor ve halen tutuklu bulunanların bazı akrabaları Amiri’nin serbest bırakılmasının tutuklular konusunda yavaş bir çözülmenin işareti olduğunu umuyor.

Published
Categorized as News

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *