Irony Laden Horror Rrequel Yaşlandıkça Gıcırdamaya Başlıyor

İşte Çığlık; aslında Scream 5 olarak adlandırılmalı ve kesinlikle 5CREAM hakkında düşünmüş olmalılar. Ancak bu, sanki uzun ömürlülük en son yinelemeye otomatik klasik statü hakkı veriyormuş gibi başlık numarasını bir kenara bırakmanın ciddi bir franchise-tic’ine gitti.

Aslında Scream, film içinde film “Stab” serisinin yapımcılarıyla alay eden hayranlarla, tam da bu yapmacıklığı önceden hicvediyor. Bu Fivequel’de izlenebilir bir gonzo mizahı var (gerçi şiddet içeren kısımlar için koltuğumun altına saklandım.)

Çığlık filmleri, 90’ların ironi patlamasında, kurbanlarını nerd-cool bilenler tarafından çizilen korkunç film kurallarına göre katleden ve ancak bu kurallara uyarak hayatta kalabilecek veya mağlup edilebilecek Ghostface adlı bir seri katil hakkında doğdu.

(Sinema eleştirmeni arkadaşım Matthew Turner, Scream filmlerinin de istenmeyen bir ironiye sahip olduğuna ve bunun üzerine çok sessiz olduklarına dikkat çekiyor: Weinstein kardeşler üretim ve dağıtımda yer aldı ve franchise, kadın oyuncuların saldırı ve istismarını içeriyordu.) Korku maestrosu Wes. 2015 yılında vefat eden Craven, ilk dördünü yönetti ve bu beşinci filmin yönetmeni Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett. Original Scream yazarı Kevin Williamson’ın yönetici yapımcı kredisi var.

Sorunun başladığı küçük kasaba olan Woodsboro’ya geri döndük. Jenna Ortega, arkadaşına mesaj atan ve “sabit hattan” arayarak yoğun bir şekilde rahatsız olan evde yalnız bir genç olan Tara’yı (“terör” olarak telaffuz edilir) oynuyor.

Korkunç derecede tanıdık bir ses ona hangi korku filmlerini sevdiğini sorar – ve korkunç yaşlı boomer psikopat Tara Babadook’u pervasızca aday gösterdiğinde öfkelenir, bu “yüce korku” görünüşte sevimsiz slasher kanonundan üstündür. Bu Z kuşağı uyancısı It Follows ve The Witch hakkında konuşmaya başlayınca daha da sinirlenen Ghostface, pelerini ve maskesiyle bizzat ortaya çıkar ve soğuk çelik kargaşa başlar.

Tara’nın uzun süredir ayrı yaşadığı kız kardeşi Sam (Melissa Barrera), erkek arkadaşı Richie (Jack Quaid) ile birlikte gelir ve orijinal cinayetlerle bağlantıları hakkında korkunç bir sırrı ortaya çıkarır. Ve Tara’nın arkadaş grubuyla biraz görüştükten sonra Sam, kıdemli polis ve katılımı Sidney Prescott (Neve Campbell) ve Gale Riley’i (Courteney Cox) getiren Ghostface düşmanı Dewey Riley’den (David Arquette) yardım ister.

Korkunç gerçek ortaya çıkıyor. Ghostface şimdi onları, amacı daha genç bir oyuncu kadrosu sunarak zehirli fandomu yatıştırmak, ancak saygıyla Riley, Sidney ve Gale gibi “eski karakterleri” olduğu gibi bırakmak olan bir “requel” – yeniden başlatma-slash-devası – dahil ediyor. Ve Ghostface, hepsinin en zehirli hayranı.

Belki de bugünlerde Scream’de daha az zap var ve yeni nesil bağımsız korku – Jordan Peele’den mutlak saygıyla bahsediliyor – sadece uzun vadede size Scream’in ne kadar yaşlı olduğunu hatırlatmaya yarıyor. Ancak yine de bazı delici yüksek perdeli desibeller sunabilir.

Published
Categorized as News

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *