Novak Djokovic, Avustralya Evrak Hatasından Sorumlu Ajanı Suçladı ve Pozitif Covid Sonucundan Sonra Tecrit Etmediğini Kabul Etti

Novak Djokovic, Avustralya’ya uçuşundan önceki iki hafta içinde seyahat etmediğini açıklarken menajerini “idari bir hata” ile suçladı ve Covid için pozitif test ettikten sonra tecrit etmeyerek bir “karar hatası” kabul etti.

Dünya No 1, Avustralya Açık tacını korumak amacıyla Avustralya’ya gelmeden önce, Aralık ayında yaptığı faaliyetler hakkında “devam eden yanlış bilgi” dediği şeyi ele almak amacıyla Çarşamba günü bir bildiri yayınladı.

Ancak Djokovic’in Instagram’da yayınlanan açıklaması, Der Spiegel’in 16 Aralık PCR test sonucuyla ilgili belirgin anormallikler olduğunu iddia eden raporlarına değinmedi. Rapor, Avustralya’ya seyahat etme muafiyetinin temelini oluşturan pozitif Covid teşhisi hakkında soruları gündeme getirdi.

Çarşamba günkü açıklamada, Djokovic’in federal devre mahkemesine 16 Aralık’ta hem “test edildi hem de teşhis konulduğuna” dair beyanına rağmen, pozitif sonucunun 17 Aralık’a kadar kendisine bildirilmediği iddia edildi.

Andy Murray, Novak Djokovic’in hapisten çıktığını görmekten mutlu olduğunu ancak ‘cevaplanması gereken sorular’ olduğunu söyledi.

Avustralya göçmenlik bakanı Alex Hawke, gecikmenin nedeni olarak oyuncunun avukatlarından gelen “uzun ilave sunumlar ve destekleyici belgeler” olduğunu öne sürerek Djokovic’in vizesini yeniden iptal etmeyi düşündüğünü doğruladı.

Djokoviç’in vizesi Pazartesi günü federal devre mahkemesi tarafından geri verildi, ancak Avustralya’da kalabilme kabiliyeti bakanlık incelemesi tarafından şüpheye düşürüldü.

Salı günü, Avustralya Sınır Gücü’nün, 4 Ocak’ta İspanya’dan Avustralya’ya yapacağı uçuştan iki haftadan kısa bir süre önce Belgrad’da olduğunu gösteren görüntülerin ortaya çıkmasıyla uçuş öncesi beyanını araştırdığı ortaya çıktı.

Çarşamba günü, Djokovic “toplumda Avustralya’daki varlığımla ilgili daha geniş endişeleri hafifletmek adına yanlış bilgileri…” düzeltmek istediğini söyledi.

“Herkesin güvenliğini ve test yükümlülüklerine uymamı sağlamak için çok uğraştığımı vurgulamak istiyorum” dedi.

“14 Aralık’ta Belgrad’da bir basketbol maçına katıldım ve ardından birkaç kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

“Hiçbir Kovid semptomu olmamasına rağmen, 16 Aralık’ta negatif olan hızlı bir antijen testi yaptırdım ve çok dikkatli olmak adına aynı gün resmi ve onaylı PCR testi de yaptırdım.”

Djokoviç, hızlı bir testte tekrar negatif çıktıktan sonra 17 Aralık’ta Belgrad’da çocuklara ödül vermek için bir tenis etkinliğine katıldığını söyledi. “Asemptomatiktim ve iyi hissettim ve bu olaydan sonraya kadar pozitif bir PCR testi sonucu bildirimi almadım.”

Djokoviç, olumlu sonucu aldıktan sonra, yine de 18 Aralık’ta Belgrad’daki tenis merkezine giderek “bir L’Equipe röportajı için uzun süredir devam eden taahhüdünü” yerine getirmek için “kendini mecbur hissettiğini” ve “gazeteciyi hayal kırıklığına uğratmak istemediğini” söyledi. . Djokovic, fotoğrafların çekildiği zamanlar dışında sosyal mesafe koyduğunu ve maske taktığını söyledi.

“Gerekli süre boyunca tecrit etmek için görüşmeden sonra eve gittiğimde, bunun bir yargı hatası olduğunu ve bu taahhüdü yeniden planlamam gerektiğini kabul ediyorum.”

Her sabah Guardian Avustralya’dan en çok okunan haberleri içeren bir e-posta almak için kaydolun

Djokovic, 1 Ocak’taki yanlış seyahat öncesi beyanının “benim adıma destek ekibim tarafından gönderildiğini” söyledi.

“Ajanım, Avustralya’ya gelmeden önceki seyahatim ile ilgili yanlış kutuyu işaretlemekteki idari hata için içtenlikle özür diler. Bu bir insan hatasıydı ve kesinlikle kasıtlı değildi.”

Djokoviç, “Avustralya hükümetine bu konuyu netleştirmek için ek bilgi sağladığını”, ancak “Avustralya hükümetine ve yetkililerine ve mevcut sürece olan en büyük saygıdan dolayı” daha fazla yorumda bulunmayacağını söyledi.

Djokovic, 16 Aralık PCR testi için QR kodunu talep eden Der Spiegel raporuna değinmedi, bu hafta başlarında taradıklarında negatif bir sonuç gösterdi ve ardından pozitif bir sonuç verdi.

Ayrıca, pozitif olduğu gösterilen PCR test sonucunun kağıt versiyonu ile tenisçinin avukatları tarafından sunulan dijital versiyonu arasında anormallikleri ortaya çıkardığını iddia etti.

Bildirildiğine göre, basılı versiyonun iddia edilen pozitif test sonucunun 16 Aralık’tan değil, – üzerinde damgalanmış zamana göre – 26 Aralık’tan itibaren olduğu bildiriliyor. Spiegel, zaman damgasının test edilen kişi tarafından sonucun ne zaman indirildiğini de yansıtabileceğini kabul etti.

BT araştırma grubu Zerforschung’un Spiegel ile paylaştığı bulgulara göre, 16 Aralık’taki pozitif test Sırp test sistemi numarasına sahipti. daha düşük.

Zerforschung araştırmacıları Spiegel’e, test kimlik numaralarının düşmek yerine arttığını teyit ettiklerini söyleyerek, testin 22 Aralık’ta yapıldığı iddia edilen testin 16 Aralık’ta yapıldığı iddia edilen testten önce yapıldığı sorularını gündeme getirdi.

Spiegel, hem Djokoviç hem de Sırp sağlık yetkililerine sorular yöneltti, ancak Salı akşamına kadar henüz bir yanıt alamadı. Guardian ayrıca yorum için Djokovic ile temasa geçti.

Avustralya göçmenlik bakanı sözcüsü Alex Hawke, hala Djokovic’in vizesini iptal etmek için kişisel gücünü kullanmayı düşündüğünü söyledi.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bay Djokovic’in avukatları kısa süre önce Bay Djokovic’in olası iptali ile ilgili olduğu söylenen uzun ek sunumlar ve destekleyici belgeler sağladı” dedi. “Doğal olarak, bu bir kararın zaman çerçevesini etkileyecektir.”

Djokovic’in açıklamasının yayınlandığı sıralarda, dünya 1 numarası genç bir Avustralyalı oyuncu olan Tristan Schoolkate ile Rod Laver Arena’da ilk açık antrenmanını yaparak turnuva hazırlıklarına devam etti.

Djokovic’in serbest bırakılmasından bu yana ilk iki antrenmanı, Rod Laver Arena’nın kapıları kilitliyken özel olarak yapıldı ve mahkemenin canlı yayını Salı günü kapatıldı.

Published
Categorized as News

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *