Tıp Topluluğu Uzun Süreli Covid Hastalarına Cevap Bulmalı

Heidi ayrıca devam eden mide-bağırsak sorunlarından, sadece bir kat merdiven çıkmanın verdiği yorgunluktan, aşırı vücut ağrılarından, beyin sisinden ve bir dizi başka rahatsızlıktan muzdaripti.

Tüm bunlar – bırakın tıp dünyasından onay almak bir yana, herhangi bir tedavi ufkunda hiçbir umut yokken – onu bana, eğer ona bir şey olursa, dünyaya Covid’in ne kadar uzun olduğunu söyleyeceğimi sorduğu yere getirdi.

Bu sözü, gerçekten harekete geçmem gerektiğini hiç düşünmeden verdim – sadece üç hafta sonra eve gelip onun kendi cehenneminde ölümün bir dakika daha tercih edileceğine karar verdiğini göreceğimi asla hayal etmemiştim.

Uzun Covid hepiniz için bir anda gelmiyor; bunun yerine, metodik bir hassasiyetle, sizi yavaşça soyar

Uzun süre Covid’in sistematik olarak organ sistem organlarını parçalara ayırmasını izlemek, şimdiye kadar tanık olduğum bir insanoğlunun en korkunç bozulmasıydı.

Karım günde 90 dakikalık hevesli bir yürüyüşçüydü, yalnızca organik (ve çoğunlukla vegan) yiyecekler yiyordu ve üç buçuk yıldır alkollü içki içmemişti.

“Covid ayak parmaklarını” ve bazı gastrointestinal sorunları fark ettikten sonraki altı hafta içinde, ayaklarındaki dayanılmaz sinir ağrısından ileri diyabetik nöropatiyi taklit edecek kadar zar zor yürüyebildi.

Uzun Covid hepiniz için bir anda gelmiyor; bunun yerine, metodik bir hassasiyetle sizi yavaşça soyar. Heidi hareket kabiliyetini ve yemek yeme yeteneğini kaybetti.

Hayat boyu hevesli bir okuyucuydu, ancak beyin sisi (bilişsel işlev bozukluğu olarak daha iyi düşünülür) onu bilgiyi saklama yeteneğinden mahrum etti. İdrar yapmak bile ve sonunda ve acımasızca seks acı verici hale geldi. Uzun Covid, hayatının onu yaşamaya değer kılan her parçasını çalıyor gibiydi.

Heidi’nin ölüm ilanı viral hale geldikten sonra, dünyanın en büyük uzun süreli Covid savunma grubu olan Survivor Corps ile bağlantı kurdum. Heidi’nin hikayesini geniş ölçekte anlatmak isteyip istemediğimi sordular.

Heidi’ye verdiğim sözü hatırlayarak kabul ettim. Onun hikayesini paylaştığımda, Facebook ve Twitter gelen kutularım dünyanın dört bir yanından uzun süredir Kovid hastalarından gelen mesajlarla dolmaya başladı. Korkunç bir acı içindeydiler ama doktorları tarafından gazlarının yakıldığını hissettiler.

Heidi’ye işkence eden aynı titremeleri ve titreşimleri anlattılar. Heidi’de olduğu gibi, kimse onlara inanmadı. Kızım kömür madenindeki kanaryaydı.

Ne yazık ki, yedi ay sonra küresel tıp topluluğu, bu korkunç semptomlara yönelik araştırmaları hızlandırmak için çok az şey yaptı. Uzun süreli Covid bağlantılı intihar riskinin yalnızca artacağından şüpheleniyorum.

Hiçbir zaman kesin bir küresel enfeksiyon sayısına sahip olmayacağız, ancak ön araştırmalar, Covid’e yakalanan her üç kişiden en az birinin uzun süreli Covid semptomları geliştireceğini gösteriyor.

Bu uzun süreli Covid hastalarından sadece 20’sinde biri sakat kalırsa veya ciddi şekilde zayıflarsa, dünya çapında intiharlarda rahatsız edici bir artışla karşılaşıyor olabiliriz.

İntihar, doğal sebeplerden ölüme, hatta korkunç bir kazaya benzemez.diş Nesiller boyu planlı ve psikolojik şarapnel yaraları. Hiçbirimiz – ben değil, oğlum, Heidi’nin ailesi ve arkadaşları – asla eskisi gibi olmayacağız.

Alarmist olmaya çalışmıyorum ama gerçek bir krizdeyiz. Küresel tıp topluluğu, acı çekenlere cevaplar bulmak için bir araya gelmelidir. Hepsi Heidi ve zamanları ve umutları tükeniyor.

Published
Categorized as News

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *