Michele Rech Aka Zerocalcare’in Kitap İmzaları Büyük Kalabalığı Çekiyor

Kürt davasını destekleyen Rech, kadın savaşçıların IŞİD’e karşı direnişini anlatmak için Suriye’nin kuzeyindeki Kobani şehrine birkaç ziyaret gerçekleştirdi. Bu deneyimlerin sonucu Kobane’nin 2015 tarihli kitabında doruğa ulaştı: Kuzey Suriye’den selamlar.

Başarısı artmaya devam etti ve şimdi Netflix’te, sosyal açıdan beceriksiz bir karikatüristin (Rech’in kendi avatarı) varoluşsal iniş çıkışlarını takip eden sıra dışı animasyon dizisi Tear Within the Dotted Line var. .

Rech, “Bir animasyon dizisi oluşturma fikrine kafayı takmıştım” diyor. “Öncelikle müzik için. Çizgi romanlarımda her zaman müzikal önerilerimden bahsetmiştim ama birçok insanın onları asla dinlemeyeceğini biliyordum.

Bu yüzden insanların işlerimi dinlemesini istedim. Sonunda pes edene kadar Netflix’e yüzlerce e-posta gönderdim. İçeriğe istediğim gibi karar vermeme izin verdiler.”

İtalyan oyuncu Valerio Mastandrea’nın canlandırdığı armadillo dışındaki tüm karakterlerin seslendirmesini Rech’in üstlendiği dizi, İtalya’da Netflix’te en çok izlenen dizi oldu.

Türkler, örgütü terör örgütü olarak gören Ankara’nın çirkin bulduğu PKK Kürt bayrağının diziye dahil edilmesini beğenmedi.

Rech, “Bunlar, Suriye’nin kuzeyini IŞİD’den kurtaranların bayrakları” diyor ve “İslami köktencilikle savaşmak için hayatlarını verenlerin bayrakları.”

Bugün Zerocalcare, İtalyan sosyal medyasında en trend olan hashtaglerden biri. İmza günlerinde toplanan kalabalık, konserler dışındaki kuyrukları andırıyor ve saatlerce sürebiliyor.

“Çizgi romanlarımın kopyalarını en son imzaladığımda 14 saat sürdü” diyor. Hafifletici ama okuyucularla olan ilişkimin olabildiğince şeffaf olmasını istiyorum.

Bazıları ‘hayır’ diyen bir temsilci tutmam gerektiğini ve sadece ilk 40 nüshayı imzalamam gerektiğini söylüyor. Kirli işleri başka birine devrediyormuş gibi hissederdim. Ama bu bir haksızlık olur ve kendimi suçlu hissederim.”

Rech, taraftarlarının kaçınmaya çalıştığı “düz kenar” olarak adlandırılan katı bir punk alt kültürünü takip eder.

alkol, tütün ve uyuşturucu kullanmadığını ve son dönemdeki başarı barajıyla başa çıkmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

İşlerin iyi gittiğine memnun ama ekliyor, “İşlerin bir ay önceki gibi olmadığını öğrenmem gerekiyor. Ve belki de benim gibi biri için kolay değildir.”

Rech’in kişiliğini iyi anlamak için dizide sanatçının yaşam felsefesini temsil eden bir sahne var.

Sevgilisiyle bir gece geçirdikten sonra eve dönen Zerocalcare, ikinci kişiliği armadillo’yu bir sandalyede otururken bitki çayını yudumlarken bulur. Zero kapıyı kapatmadan önce armadillo ona seks yapıp yapmadığını sorar. “Hayır” diye yanıtlıyor kahraman.

Published
Categorized as News

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *